Ciechocinek

Ciechocinek jest bez wątpienia jednym z najbardziej wyjątkowych uzdrowisk. Posiada bardzo bogate źródła mineralne mające silne właściwości lecznicze. W Ciechocinku znajdują się obfite  złoża solankowe z wysokim współczynnikiem mineralizacji – zwłaszcza pierwiastków jodu i bromu. Solanki ciechocińskie wykorzystywane są zarówno w celach pitnych jak i znajdują zastosowanie w kąpielach leczniczych oraz przy inhalacjach. Ciechocinek posiada również walory klimatyczne sprzyjające dobremu samopoczuciu. Miejscowość usytuowana jest na nizinach, gdzie wahania średniej rocznej temperatury są stosunkowo niewielkie i w skali roku występuje duża ilość dni słonecznych bez opadów. Solanki wraz z wyjątkowymi właściwościami klimatycznymi pomagają w leczeniu wielu schorzeń, takich jak: problemy ciśnieniowe, zaburzenia wydolności oddechowej, problemy z tarczycą czy też choroby reumatyczne. Wspomagają układ krwionośny, oddechowy i nerwowy.

Wody solankowe mają na tyle dobroczynne działanie, doceniane od pokoleń, że stworzono dla ich przepływu specjalny system. Solanka jest pompowana na konstrukcje drewniane zwane tężniami, skąd spływa swobodnie po gałązkach tarniny. Tężnia pozwala na uwalnianie do powietrza solankowego aerozolu tworząc specyficzny i unikalny mikroklimat okolicy. Obieg solanek napędzany jest systemem znajdującym się pod najsłynniejszą ciechocińską fontanną, czyli tzw. „Grzybkiem”, gdzie również kuracjusze mogą zażywać zdrowotnych właściwości solanki.

Ponadto w Ciechocinku znajdziemy zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych z końca XIX stulecia, zlokalizowaną w sercu przepięknego i równie wiekowego Parku Zdrojowego z wieloma gatunkami roślin i kwiatów. Innymi atrakcjami miejscowości są: zegar kwiatowy zaprojektowany w latach 30 XX wieku, warzelnia soli, drewniana muszla koncertowa dla plenerowych wydarzeń kulturalnych, teatr letni, jak również fontanna Jaś i Małgosia – bardzo lubiana przez turystów i kuracjuszy. W Ciechocinku zwiedzimy też zespół Łazienek z końca XIX w. i początku XX, słynny dworek prezydencki, neogotycki kościół św. apostołów Piotra i Pawła oraz cerkiew polową pw. św. Michała Archanioła. Z uwagi na bogactwo walorów uzdrowiskowych i rekreacyjnych, powstało tu wiele obiektów wypoczynkowych, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym pobyt i należyte zadbanie o swoje zdrowie.